İnsanlarda nadir olarak görülen gözlerin farklı renkte olması (örneğin bir gözün mavi diğer gözün yeşil olması vb.) durumu heterokromi olarak adlandırılıyor bir başka deyişle Heterokromi  insanın farklı renk tonunda gözlere sahip olması durumudur.çoğunlukla doğumsal ve kalıtsaldır.Saça, deriye ve göze rengini veren melanin pigmentinin iris tabakasındaki yoğunluğu ve dağılımı göz rengini belirliyor. Kahverengi göz melanin miktarının fazla olması, renkli göz ise melanin miktarının az olması anlamına geliyor. Her iki gözün iris tabakasında melanin yoğunluğu ya da miktarı farklı ise gözler de farklı renklerde oluyor, yani heterokromi durumu ortaya çıkıyor.

H

eterokromi ismi verilen bu güzel mutasyon pek bilinmesede dünya üzerinde bir çok kişide görülüyor.

Bir bireyin göz renkleri arasında oluşan bu farklılığın nedeni, göze rengini veren melanin pigmentinin salgılanmasında ve dağılımında görülen farklılıktır. Bu farklılığın nedeni ise göz rengini belirleyen genlerde görülen mutasyondur.
Bu mutasyonun göz renginin farklılaşması dışında kişiye herhangi bir etkisi yoktur.
Heterokromi doğumla birlikte görülmektedir ve yaşamı boyunca kişinin sağlığına zararı dokunmaz. Ancak bir bireyin göz rengi ilerleyen zamanda değişmeye farklılaşmaya başlarsa, bu durum bazı hastalıkların habercisi olabileceğinden mutlaka ilgili doktora başvurulması gerekir.

Heterokromi ( göz rengi farklılığı) zararsız bir durum olmakla beraber,kişinin psikolojisini olumsuz  etkiliyor ise bu renk farklılığını gidermek için lazer yöntemlerinden faydalanılabilinir.

Neler heterokromye sebep olur?

-kalıtsal ( en sık)
-travma sonrası
-göz tansiyonu için kullanılan ilaçlar
-nörofibramotozis
-Waardenburg sendromu
-üveit sendromları
-iris nevüsleri
-travmalar
-glokom tipleri
-göz cerrahisi sonrası

Heterokromi  için tedavi yöntemleri aranırken,özel dalga boylarında ,farklı lazerle çalışmalar yapılarak,tedavide ilerlemeler katedildi.

ilk defa 2011 yılında Amerikalı bir araştırmacı lumineyes adını verdigi bir yöntem ile bu renk değişikliğini lazer ile tedavi etmeyi başardı..Sonrasında bir çok araştırmacı bunun üzerinde çalışarak daha etkin yöntemler geliştirmek üzere çalışmalara başladılar.

bütün bunların ışığında lumineyes tekniğini geliştirilerek MY ®Lumineyes adını verdiğimiz yöntemle heterokromi alanında  çığır açılmış oldu.

heterokromi tedavisi

göz rengi değiştirme

göz rengi farklılığı

heterokromide lazer

Mylumineyes
error: siteden alıntı yapılması yasaktır!